Senator care s-a alăturat formațiunii liberale și preia conducerea interimară a filialei Ialomița
Senatorul Adrian Peiu a anunțat în plen că s-a înscris în formațiunea liberală și va activa în grupul senatorial al acesteia. El a ajuns în Parlament pe listele unei alte alianțe electorale, în Circumscripția electorală nr. 23 Ialomița, și în ultima perioadă a fost liderul grupului parlamentar „Pace – Întâi România”.
„Începând de ieri am devenit membru al Partidului Național Liberal și, începând de astăzi, voi face parte din grupul Partidului Național Liberal”, a declarat Adrian Peiu în plen.
Senator care s-a alăturat formațiunii liberale: numire interimară și motive
Formațiunea l-a desemnat marți pe Adrian Peiu drept lider interimar al organizației județene din Ialomița, parte a unui val de schimbări la conducerea filialelor locale. Decizia face parte dintr-o reorganizare în care mai multe interimate nu au fost prelungite.
Lista filialelor pentru care nu s-au prelungit interimatele include:
- Argeș
- Brașov
- Călărași
- Galați
- Giurgiu
- Gorj
- Ialomița
- Ilfov
- sectoarele 2, 3, 4 și 5
Acest senator care s-a alăturat formațiunii liberale va activa în grupul parlamentar al acestei formațiuni și a fost ales pentru a conduce temporar organizația din Ialomița până la reorganizarea internă.
Întrebat după ședința Biroului Permanent Național dacă numirea unui parlamentar ales pe listele unei alte formațiuni la conducerea filialei Ialomița reprezintă o recompensă pentru faptul că nu a susținut guvernul condus de Adrian Veștea, un deputat liberal a respins această interpretare.
„Nu cred că este vorba de nicio recompensă, este vorba de un senator din județul Ialomița. Având în vedere situația filialei din Ialomița, colegii au considerat oportun ca dânsul să preia o perioadă de interimat până când această organizație se va reorganiza. Pe urmă vom vedea cum vor decurge lucrurile”, a declarat deputatul liberal.
