Amenințare la adresa țărilor NATO: președintele american avertizează că ar putea refuza sprijinul
Declarații și context: amenințare la adresa țărilor NATO
Președintele Statelor Unite a avertizat luni că ar putea să nu ofere asistență țărilor membre NATO care i-ar cere ajutorul, acuzându-le că nu i-au susținut operațiunea militară împotriva Iranului. Afirmația marchează o poziție dură față de aliați și ridică semne de întrebare asupra solidarității în cadrul Alianței.
„Italia s-a comportat foarte urât. Germania s-a comportat foarte urât. NATO nu ne-a fost alături.
Cheltuim sute de milioane de dolari pe an pentru a-i apăra de Rusia, iar apoi ei ne spun: «Preferăm să nu vă ajutăm». Ce prostie să spui așa ceva!
Pentru că și noi le putem spune asta dacă vrem, și s-ar putea să o facem”, a declarat preşedintele american în cursul unui schimb de idei cu presa în Biroul Oval.
Oficialul a anunțat totodată că intenționează să participe la următorul summit al celor 32 de țări membre ale Organizației Tratatului Atlanticului de Nord, programat în Turcia în luna iulie, menținând astfel contactul direct cu liderii aliați în pofida tonului critic folosit.
